Најбрз сочен колач со урми и јаболка: Кога еднаш ќе пробате, постојано ќе го правите

Најбрз сочен колач со урми и јаболка: Кога еднаш ќе пробате, постојано ќе го правите

Овој колач со јаболка, урми и преубав мек бисквит е многу едноставен за подготовка.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 4 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 4 лажици гриз
 • 200 гр шеќер
 • 100 гр сечкани ореви
 • 50 гр суво грозје
 • 50 гр урми
 • 50 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 2 поголеми јаболка
 • малку цимет
 • 100 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер. Додајте брашно, гриз со прашок за печиво, масло и јогурт и сè изедначете. Со хартија за печење обложете округол плех. Дното малку посипете го со шеќер и наредете јаболка сечени на коцки, па посипете ги со цимет.
 2. Од горе ставете суво грозје, сечкани ореви и урми и ставете разматени јајца и распоредете. Печете на 190 степени околу 45 минути. На половина од печењето покријте со фолија.
 3. Печениот колач прелијте го со растопено чоколадо. Колачот е многу сочен и вкусен. Послужете и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text