Свински врат со зеленчук

Свински врат со зеленчук

За следниот ручек ви предлагаме да подготвите свински врат со зеленчук.

Состојки:

 • 4 парчиња свински врат, без коска
 • 3-4 свежи пиперки, исечкани
 • 2 главици кромид, исечкан
 • 3 чешниња лук
 • морска сол
 • свежо мелен црн бибер
 • свинска маст или маслиново масло
 • магдонос лист

Начин на подготовка:

 1. На малку загреана маст пржете го посоленото месо, со повремено превртување, да омекне и да добие златно смеѓа боја.
 2. Во друга тава, на загреана свинска маст пропржете цели чешниња лук. Кога ќе почнат да руменат тргнете ги од тава, а на истата маснотија додајте кромид и пиперки и пржете да омекнат. Посолете и побиберете.
 3. Месото со зеленчук послужете го со зелка салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо