Меки и брзи, готови за 10 минути: Погачици со павлака од рерна (Видео)

Меки и брзи, готови за 10 минути: Погачици со павлака од рерна (Видео)

Брзи погачици, погодни за изненадни гости, како и за доручек, ужина или вечера. Ќе ве воодушеви меката и крцкава текстура…

Состојки:

  • 1 маргарин
  • 1/2 лажичка сол
  • 200 гр павлака
  • 1 лажица маст
  • 1 жолчка
  • 500 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Разматете маргарин, павлака, маст, жолчки со миксер и спојте ги подоцна со брашното. Изработете го тестото со раце кога веќе нема да е можно со миксер.
  2. Погачиците пред печење премачкјате ги со жолчка и посипете со сусам, ким или по желба.
  3. Печете во загреана рерна на 180 степени.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта