Ловечки кнедли од месо и стар леб (Видео)

Ловечки кнедли од месо и стар леб (Видео)

Идеална комбинација од стар леб и месо за гурмански оброк.

Состојки:

 • 500 гр стар леб
 • масло
 • 150 гр чадена шунка или сланина
 • 1 главица црвен кромид
 • 250 мл млеко
 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • магдонос
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте леб и чадена шунка на коцки. Пропржете ги заедно во сад. 
 2. Кромидот исчистете го, исечкајте го на мали парчиња и пропржете го на масло. 
 3. Во голем сад замесете тесто од брашно, млеко, јајца, потоа посолете и додајте препечен леб, шунка и кромид. Добро замесете со раце. 
 4. Исечкајте магдонос и додајте во смесата. Оставете ја смесата да одмара половина час. 
 5. Потоа со влажни раце правете кнедли со големина на јаболко. 
 6. Посолена вода ставете во сад и оставете да зоврие. Кнедлите гответе ги во врела вода 10-тина минути. 
 7. Извадете, исцедете и послужете со сос по желба.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text