Печен компир во јогурт – Лесно, брзо и посебно јадење

Печен компир во јогурт – Лесно, брзо и посебно јадење

Направете компир на посебен начин. Тава со јогурт, а еве го рецептот за овој деликатес:

Состојки:

  • 4-5 компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици јогурт
  • 1 лажичка сол
  • малку мелен пипер
  • малку магдонос

Начин на подготовка:

  1. Се загрева рерната на 200 степени, па во сад се ставаат сите состојки освен компирите. Се мешаат и се додаваат и зачини по желба добивајќи маринада.
  2. Ставете во тава хартија за печење, излупете ги компирите и исечете ги на парчиња, ставете ги во садот па одозгора прелијте со маринадата.
  3. Печете околу 30 минути или додека компирот да добие златна боја.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

singlepost_text