Потребно е почесто да јадете кикирики – Вака му помагаат на телото

Потребно е почесто да јадете кикирики – Вака му помагаат на телото

Кикириките се многу здрави и корисни, па затоа треба почесто да ги јадете.

Тие се добар извор на протеини, содржат витамини и минерали и треба да се додадат во секојдневната исхрана.

Добри се за одржување на здравјето на срцето, даваат енергијата, помагаат за подобар имунитет и за слабеење, превенираат рак.

Го подобруваат и помнењето, а се борат и со депресија.

Јадете ги почесто, но внимавајте да не бидат пржени и со големо количество на сол!

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Кикирики може да одгледувате и дома

Солени бомбици со кикирики

Сите јадеме кикиритки со пиво – тоа е погрешно

Салата со кикирики

Бомбици со кикирики