Погача со јогурт: Најдобриот леб на светот се спрема за 20 минути!

Погача со јогурт: Најдобриот леб на светот се спрема за 20 минути!

Оваа погача се подготвува со јогурт, кој на тестото му дава убава мекост и беспрекорен вкус.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 дл јогурт
  • 230 гр брашно
  • 130 мл сончогледово масло
  • 1/2 прашок за печиво
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Со миксер разматете едно јајце и една белка, додајте јогурт и 130 мл масло. Додајте 230 гр меко брашно, прашок за печиво, сол и сè измешајте со миксер на најмала брзина. 
  2. Намастете и посипете со брашно плех со големина 20х30 см, па ставете ја смесата. 
  3. Премачкајте со разматена жолчка и печете во загреана рерна на 230 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text