Неодоливи и домашни: Крекери со сирење и кикирики (Видео)

Неодоливи и домашни: Крекери со сирење и кикирики (Видео)

За изненадни гости и за најблиските – подгответе ги овие грицки брзо и едноставно!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 100 гр интегрално брашно
 • 100 гр путер или маргарин
 • 1 јајце
 • 1/2 прашок за печиво
 • 100 гр солени кикирики
 • 150 гр тврдо сирење
 • 2 лажици сусам
 • 2 лажици семки од сончоглед
 • 2 лажици ленено семе

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете брашно, додајте прашок за печиво, јајце, мелени кикирики, издробено сирење, сусам, сончоглед, ленено семе и сè добро измесете да добиете глатко тесто.
 2. Развлечете тенко со сукало и вадете кекси по желба и испечете. Можете да ги испечете и во преса за колачи.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text