Не се чека тестото да нарасне – Една смеса, преку 30 мали погачи

Не се чека тестото да нарасне – Една смеса, преку 30 мали погачи

Направете мали погачи кои ќе рашират неверојатен мирис во домот.

Еве како да ги направите:

Состојки:

 • 250 гр брашно тип 400
 • 60 гр путер
 • 1 шолја кисело млеко
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 јајце
 • сусам
 • ким

Начин на подготовка:

 1. Се меша брашното со прашокот за пециво, се додава сол и путер и се замесува тесто.
 2. Се додава кисело млеко, се замесува усте малку и се остава кратко да отстои.
 3. Се растегнува тестото и се прават погачи со чаша.
 4. Се редат во подмачкан плех и се премачкуваат со разматено јајце.
 5. Се ставаат сусам и ким одозгора и се печат во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

Од една смеса излегуваат околу 30 мали погачи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал