Ставила шпагети во калап за мафини: Од крајниот резултат ќе се воодушевите! (Видео)

Ставила шпагети во калап за мафини: Од крајниот резултат ќе се воодушевите! (Видео)

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожаваат и деца и возрасни!

Доколку ви здосадиле „обичните“ шпагети со ќофте, или вашите деца веќе не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење.

Начин на подготовка:

  1. Згответе шпагети, па процедете ги и налијте маслиново масло преку нив, да не се лепат. На изладените шпагети посипете пармезан и измешајте. 
  2. Во намастени калапи за мафини ставете шпагети, така што во средина ќе направите вдлабнатини во кои ќе го ставите омилениот сос. 
  3. Потоа преку тоа ставете ќофте, кое ќе го прелиете со лажица сос и на крај посипете со уште пармезан. 
  4. Вака подготвените шпагети ставете ги во претходно загреана рерна и печете околу 20-25 минути. 
  5. Кога ќе ги извадите од рерна, оставете ги малку да се изладат, за да можете полесно да ги извадите од калапот.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text