Вкус кој се памти: Сладок омлет на селски начин (Видео)

Вкус кој се памти: Сладок омлет на селски начин (Видео)

Лесен и вкусен, совршен омлет за доручек…

Во овој сладок омлет од јаболка на селски начин не се става брашно, но сеедно има богат вкус.

Состојки:

  • 5 јајца
  • 100 мл слатка павлака со 30% млечна маст
  • 5 помали јаболка
  • 2 лажички шеќер
  • 30 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги јаболката, исечете ги на половина. Исчистете ги јаболката од коски и исечкајте ги на тенки парчиња.
  2. Во сад кој може да го собере во рерна загрејте масло на оган, а потоа додајте исчкани јаболка и шеќер. Загревајте на ниска температура со лесно мешање додека шеќерот не се растопи, а јаболката не станат меки.
  3. Скршете јајца во друг сад и разматете кајгана. Ставете слатка павлака и добро соединете. Лесно излејте ја смесата од јајца и павлака по јаболката. Оставете смесата да се стврдне.
  4. Додека омлетот лесно крчка, загрејте ја ререната на 150 степени. Стврднатата смеса префрлете ја во рерна и печете 30 минути.
  5. Послужете со млеко или какао и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

 

singlepost_text