Традиционална пита од развлечени кори прелиена со кајмак

Традиционална пита од развлечени кори прелиена со кајмак

Подгответе вкусно јадење по едноставен рецепт – традиционална пита од развлечени кори прелиена со кајмак.

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1 лажица сол
  • 600 мл топла вода
  • масло

Состојки за фил:

  • 600 гр сирење
  • 4 јајца
  • 120 гр кајмак + 1 јајце за прелив

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text