Нугат торта во царство од лешници

Нугат торта во царство од лешници

Сјајна торта која никого не остава рамнодушен…

Состојки за кора:

 • 12 белки
 • 12 лажици шеќер
 • 3 лажици презла
 • 1 лажица брашно
 • 150 гр печени лешници

Состојки за првиот фил:

 • 12 жолчки
 • 12 лажици шеќер
 • 250 мл млеко
 • 4 лажици густин
 • 1 маргарин
 • 100 гр крупно рендано бело чоколадо

Состојки за вториот фил:

 • 350 гр шлаг
 • кисела вода
 • 250 гр печени лешници
 • 100 гр црно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Разматете 12 белки со 12 лажици шеќер, па додајте 3 лажици презла, 1 лажица брашно и 150 гр печени издробени лешници. Испечете една кора.
 2. Згответе на пареа 12 жолчки, 12 лажици шеќер, 250 гр млеко и 4 лажици густин. Во изладениот фил додајте и 1 маргарин и 100 гр крупно рендано чоколадо. Ставете го филот преку кората.
 3. Преку овој фил ставете уште еден фил: 350 гр шлаг разматете со кисела вода, па додајте 250 гр печени издробени лешници и 100 гр црно рендано чоколадо. Украсете со шлаг и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?