Компири кои станаа популарни низ светот: Направете ги и сите ќе ви го бараат рецептот

Компири кои станаа популарни низ светот: Направете ги и сите ќе ви го бараат рецептот

Направете компири кои станаа хит во светот, а толку лесно се прават.

Еве го рецептот:

Состојки:

  • 5 компири
  • 1 лажица вегета
  • сол
  • бибер
  • 3 лажици пченично брашно
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Компирот се лупи, па се сече на парчиња како за помфрит, се посолува, се става бибер, вегета и малку масло, па се меша сè да се соедини.
  2. Додајте го брашното и повторно убаво измешајте.
  3. Ставете ги компирите во плех, па ставете и уште малку брашно врз нив. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 35 минути.

Толку едноставно, а деликатесно.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

singlepost_text