Тајната за кајгана мека како перниче – Следете ги овие чекори

Тајната за кајгана мека како перниче – Следете ги овие чекори

Ова е тајната за кајганата да биде вкусна и мека. Следете ги овие чекори за да приготвите вкусен појадок:

Искршете ги јајцата и ставете ги во сад, па додајте сол и млеко или малку сирење. По вкус можете да додадете и шунка и кашкавал или зеленчук и слично. Измешајте ја содржината силно додека да се појави пена.

Во тава за пржење растопете маргарин/путер или ставете малку масло за готвење.

Кога ќе се загрее маслото ставете ги јајцата да се пржат неколку секунди,  па почнете да мешате додека да бидат испржени според ваш вкус.

Сервирајте во чинија и ставете зачини и сосови по желба.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца