Рецепт кој се споделува на Фејсбук – Нема шанси да не ви успее

Рецепт кој се споделува на Фејсбук – Нема шанси да не ви успее

Направете вкусен рецепт кој стана хит на Интернет. Навистина е вкусен, а многу лесен за подготовка.

Еве што ви е потребно:

Состојки:

 • 400 гр брашно
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажичка квасец
 • 1 лажица масло
 • сол
 • млака вода

Начин на подготовка:

 1. Од состојките убаво се замесува тесто, се става на работната маса на која има брашно, па тестото се враќа во сад подмачкан со малку масло.
 2. Оставете го да нарасне околу 45 минути, па поделете го на два дела, направете топки и оставете ги да отстојат уште неколку минути.
 3. Формирајте лепињи, кои може да ги полните по желба – со пилешко месо, компир, зденка, кашкавал, зеленчук…
 4. Премачкајте ги одозгора со белка, па наросете им сусам. По вкус можете одозгора да им ставите и буковец и ситно сечкано лукче како на фотографијата.
 5. Ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал