Полнети јаболка повкусни од оние со мед и ореви – Видео рецепт кој ќе ве освои

Полнети јаболка повкусни од оние со мед и ореви – Видео рецепт кој ќе ве освои

Направете зимски сочен десерт со јаболка, кои се топат во уста.

Еве ги состојките кои ви се потребни и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 5 јаболка
 • 50 гр сечкани ореви
 • 50 гр сечкани смокви
 • 50 гр суво грозје
 • 2-3 лажици џем од кајсии

Состојки за карамел крем:

 • 300 гр шеќер
 • 50 гр маргарин
 • 100 гр павлака (слатка или кисела)

Начин на подготовка:

 1. Јаболката се мијат и длабат, а сувото овошје се става во јаболката и меѓу нив во садот, па се става и џемот и оревите. Се става и малку шеќер одозгора.
 2. Се покрива садот со фолија и се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.
 3. За карамел кремот се топи шеќерот на оган додека не добие кафена боја, се додава маргарин и павлака. Се меша да се соедини.
 4. Печените јаболка се полеваат со ова смеса.

Повеќе детали погледнете во видеото:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брз колач со јаболка

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

singlepost_text