Оваа намирница никако не ја ставајте на лице – Може да направи иритации и рани

Оваа намирница никако не ја ставајте на лице – Може да направи иритации и рани

Иако можеби сте чуле дека лимоновиот сок е добар за кожата, сепак не треба да се става на овој нежен дел од телото.

Лимоновиот сок не треба да го ставате на лице поради киселината која може да влијае на ПХ вредноста на кожата.

Може да и го наруши горниот слој на кожата, како и да предизвика иритации и рани.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Природна маска за отстранување на митесерите од носот

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни