Највкусна пилешка тава – Цело семејство ќе сака парче повеќе

Највкусна пилешка тава – Цело семејство ќе сака парче повеќе

Направете вкусна пилешка тава за цело семејство.

Ручек за чиста десетка, а еве како да го приготвите.

Состојки:

 • 1 пиле (сварено, а потоа месото исечкајте го на парчиња)
 • 1 тегла печурки
 • 1 шолја ориз
 • 2 главици кромид
 • 2 мали павлаки
 • 3 јајца
 • сол
 • бибер
 • вегета
 • црвен пипер
 • 1 шолја вода
 • 1 лажица брашно
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Се пржи кромидот во подлабока тава, се ставаат и печурките и оризот, зачините и сè се пржи заедно со мешање 2-3 минути.
 2. Се става во земјена тава, се додава водата и се остава да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.
 3. Се вади потоа тавата и се става во неа пилешкото исечкано на парчиња, малку брашно разматено во вода и се остава тавата во рерна уште 15 минути.
 4. Пак се вади тавата и се става и рендан кашкавал и се остава да се пече дополнителни 15 минути.
 5. Пред да биде готово се прелива со смеса од павлаката и јајцата, се боде со вилушка во содржината во тавата и се пече уште 10 минути.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

singlepost_text