Вкусно и сочно јадење: „Лажни“ лазањи готови за 30 минути

Вкусно и сочно јадење: „Лажни“ лазањи готови за 30 минути

Имаат многу сличен вкус на вистинските лазањи. Вкусно и сочно јадење готово за 30 минути!

Состојки:

 • 500 гр тестенини по избор
 • 1 чаша вода
 • сол

Состојки за црвен сос:

 • 400 гр мелено месо
 • 200 мл варен домат
 • 100 мл масло
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • лажички сув зачин
 • 2 лажички црвена пипер
 • 1 лажичка оригано
 • малку бибер
 • 100 мл кечап

Состојки за бел сос:

 • 200 мл млеко
 • 1 лажица брашно
 • 4 лажици масло
 • 350 гр кашкавал
 • 1/2 лажичка сол
 • малку бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство