Чорба од домати за студените зимски денови

Чорба од домати за студените зимски денови

Чорба од домати која ќе ве освои со вкус, но и ќе ве стопли во студените зимски денови…

Состојки:

 • 150 гр кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици масло
 • 500 мл пилешка супа
 • 300 гр домати
 • 2 лажици гриз
 • 1/2 лажичка црвена пипер
 • доматно пире
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Ситно исечканиот кромид и пропасираниот лук испржете ги на масло во длабок сад. Додајте супа и гответе 10 минути.
 2. Доматите исечкајте ги на коцки, додајте ги и гответе уште 10 минути.
 3. Додајте гриз, лажица доматно пире и сок од лимон. Кога чорбата ќе зоврие зачинете.

Послужете и уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text