Салата богата со витамини – За посилен имунитет во текот на зимата

Салата богата со витамини – За посилен имунитет во текот на зимата

Зимата е време кога ни треба нешто вкусно, но и полно витамини, а кое ќе не направи здрави и со силен имунитет.

Ова е рецептот за вкусна салата богата витамини:

Состојки:

  • 1 помала зелка
  • 1 цвекло
  • сол по вкус
  • 2-3 лажици вода
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Се чистат, мијат и сечат ситно зелката и цвеклото, се додава сол и вода, па малку се меша со рацете.
  2. Се додаваат маслото, оцетот и други зачини по избор и се промешува.
  3. Можете да ја послужите украсена со свеж магдонос, ротквици или друг зеленчук по избор.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула