Кремасто и без грутки: Компир пире со сирење и лук

Кремасто и без грутки: Компир пире со сирење и лук

Направете вкусно пире од компири, кремасто и без грутки. Следете ги точно упатствата и ќе се изненадите!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 500 гр сирење
 • 2 чешниња
 • лук
 • 30 гр путер
 • 1 лажица кисела павлака Пекабела
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги компирите, исцедете ги и оставете ги малку да се изладат, додајте исечкан лук и измешајте во пире. 
 2. Додајте павлака и путер и мешајте додека не се растопат. 
 3. Додајте изрендано сирење и мешајте додека компирите и сирењето не се поврзат и не се добие цврста еластична текстура. Зачинете и сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text