Никогаш веќе нема да се створат „пипци” во брашното – Вака брашното долго ќе трае

Никогаш веќе нема да се створат „пипци” во брашното – Вака брашното долго ќе трае

Познато е дека доколку ги оставиме долго да стојат брашното, оризот или тестенините, тие можат да „создадат“ бубачки или меѓу повозрасните домаќинки познати како „пипци“.

За да не се доведете во ваква состојба и да фрлате храна, постои еден трик кој ви го откриваме.

Потребно е во теглата или кесата во која ги чувате овие намирници да ставите ловоров лист. Тој ќе ги држи сите бубачки настрана.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со еден трик нема грутки во соларникот

Лошиот мирис ќе го снема од пластичните садови

Згответе гриз без грутки

Најкремаво пире без грутки

Солени палачинки

Деликатесни солени бомбици

Солен пудинг

singlepost_text