За наутро или навечер: Рецепт за домашен намаз повкусен од паштета и павлака

За наутро или навечер: Рецепт за домашен намаз повкусен од паштета и павлака

Вкусен намаз на кој вкусот му го збогатуваат кикириките.

Еве го рецептот:

Состојки:

  • 3 компири
  • 3 моркови
  • 250 гр печени кикирики
  • 2 чешни лук
  • 1 лажиче сенф
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирот и морковот се варат, па се лупат и се прават во форма на пире. Кикириките се мелат и се додаваат во пирето.
  2. Се ставаат и останатите состојки, па се меша.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Тартар сос

Ќе заборавите на болоњезе и тартар

Сос-деликатес

Мезе кое супер оди со тартар

Домашен сос