Растопено чоколадо со ореви и кикирики – „Лудило” вкус, а брзо за правење

Растопено чоколадо со ореви и кикирики – „Лудило” вкус, а брзо за правење

Направете вкусни чоколадни колачи со ореви, кикирики и бисквити.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 250 гр шеќер
 • 1 мала шолја вода
 • 250 гр маргарин
 • 400 гр мелени бисквити
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр мелени кикирики

Состојки за глазура:

 • 150 гр посно чоколадо
 • 6 лажици масло
 • 50 гр кикирики

Начин на подготовка:

 1. Шеќерот се мати со малку вода, па се остава да врие на оган 2-3 минути.
 2. Се додава и маргаринот, па се меша да се истопи.
 3. Се трга од оган, па се додаваат и бисквитите со ореви и кикирики. Може по вкус да додадете и какао.
 4. Се меша се и се обликува кора, па се остава да се лади и убаво да се спои во фрижидер.
 5. Се сече на коцки со големина каква што сакате, па се прави глазурата со топењее на масло, чоколадо и кикирики, па се прелева врз колачот.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути