Густ сос со пилешко месо – Лесен рецепт кој ќе го зачувате

Густ сос со пилешко месо – Лесен рецепт кој ќе го зачувате

Ако сакате да направите нешто брзо, а кое е неодоливо вкусно, имаме одличен рецепт.

Направете сос со пилешко месо, а ова е рецептот:

Состојки:

  • 200 гр пилешко месо
  • 1 јајце
  • 1 лажица маргарин
  • 1 лажица кисела павлака
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Јајцето ставете го да се вари во солена вода.
  2. Во посебен сад ставете го и пилешкото месо да се вари во вода со малку сол.
  3. Откако ќе бидат готови, се ставаат во длабок сад. Се додаваат маргаринот и павлаката, па се мати со миксер.
  4. Ако е густа смесата додајте и од течноста во која се варело месото.
  5. Нека се олади, па послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос