Солунски колачиња без печење: Совршено вкусен фил помеѓу две обланди

Солунски колачиња без печење: Совршено вкусен фил помеѓу две обланди

Совршено вкусен овошен фил помеѓу две обланди…

Состојки:

  • 1 кг кисели јаболка
  • 4 портокали
  • 2 големи кори обланди
  • 250 гр мелени бадеми
  • 500 гр шеќер
  • 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете шеќер, исцеден сок од лимон и портокал и шпинувајте. Додајте рендани јаболка и гответе додека течноста не испари. Додајте мелени бадеми и мешајте додека смесата не се соедини.
  2. Смесата нанесете ја на лист обланда, разматете фил и преку ставете друга обланда. Притискајте да се залепи за филот, па оставете да се излади.
  3. Сечете парчиња, посипете со шеќер во прав и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text