Ви останаа компири од ручекот? Не ги фрлајте, туку направете вкусна вечера

Ви останаа компири од ручекот? Не ги фрлајте, туку направете вкусна вечера

Никогаш не фрлајте храна! Направете супер прилог или деликатесна вечера од печените компири кои ви останаа од ручекот.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • печен компир
 • 2 јајца
 • брашно
 • сол
 • вегета
 • магдонос
 • малку путер
 • супа

Начин на подготовка:

 1. Печениот компир се ренда и се става во сад. Му се додаваат јајцата и брашното, па зачините.
 2. Се прават топчиња со намокрени раце.
 3. Се вари супа по вкус според упатството на кесичката.
 4. Додајте ги топчињата од компири како кнедли.
 5. Варете 5-6 минути, па одозгора прелијте со растопен путер.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво