Готови за миг: Рецепт за највкусните палачинки

Готови за миг: Рецепт за највкусните палачинки

Рецепт за највкусните палачинки со јаболко, цимет и ванила…

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 2 јајца
 • 2 дл млеко
 • 3 дл минерална вода
 • малку сол

Состојки за фил:

 • 2 лажици путер
 • 1 лажичка цимет
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1/4 лажичка мускатно оревче
 • 3 јаболка
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги состојките за палачинки и оставете да отстои 30 минути.
 2. Во тава растопете путер, шеќер, ванилин шеќер, цимет и мускатно оревче во две лажици вода.
 3. Додајте излупени и на коцки исечкани јаболка и сок од лимон.
 4. Гответе на средно силен оган додека не омекнат, со непрекинато мешање.
 5. Испечете палачинки на кокосово масло. Премачкајте ги со смеса од јаболка и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text