Крцкава од надвор, мека од внатре: Похована пита со сирење (Видео)

Крцкава од надвор, мека од внатре: Похована пита со сирење (Видео)

Еве рецепт за одличен доручек или вечера…

Похованата пита е одличен рецепт за доручек или вечера, кога ви се јаде нешто топло. Преубави солени залаци, крцкави од надвор, меки и сочни од внатре.

Состојки:

  • 1/2 кг тенки кори
  • 200 гр сирење
  • 3 јајца
  • 100 гр брашно
  • 100 гр презла
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Сирењето издробете го и додајте јајце, кората раширете ја и малку пропрскајте ја со масло, па преку неа ставете друга кора и на средина лажица сирење.
  2. Свиткајте како што е прикажано во видеото.
  3. Јајцата разматете ги па питата потопете ја во јајца, брашно и презла и редете во намастен плех.
  4. Од горе малку пропрскајте со масло и печете во рерна на 200 степени околу 20-28 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text