Погача „Калдрма” – Мини сунѓерчиња, мека како душа

Погача „Калдрма” – Мини сунѓерчиња, мека како душа

Направете вкусна погача, која е мека како перниче.

Еве ги состојките и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 1 кесичка сув квасец
 • малку сол и шеќер
 • 1 дл масло
 • 1 шолја кисела павлака
 • 3 дл млака вода
 • млеко за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Во садот со брашно се додава квасец, па сол и шеќер и се меша се.
 2. Квасецот пред да го ставите во брашно растопете го со малку вода.
 3. Додајте ја потоа павлаката, па малку млака вода и замесете тесто.
 4. Прво месете го со лажица, па со рака и оставете да нарасне околу 45 минути до 1 час.
 5. Вадете мали топчиња и редете ги на плех подмачкан со малку брашно и масло.
 6. Нека се пополни тепсијата, па премачкајте одозгора со млеко и печете 30 минути во загреана рерна на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

Почнете го денот со витаминска бомба

singlepost_text