Наместо бомбици и ролати – Нов вкусен рецепт за десерт

Наместо бомбици и ролати – Нов вкусен рецепт за десерт

Ако сакате промена од вообичаени десерти, пробајте нешто овошно, а толку вкусно и посебно.

Комбинација на кисело и слатко, а се прави по овој рецепт:

Состојки:

  • 300 гр шеќер
  • 3 портокали
  • 4 дл вода
  • 200 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Се вари сируп од водата и шеќерот, па се лади.
  2. Се мијат портокалите, се сечат со кора на кругови и се ставаат во сирупот.
  3. Се оставаат вака преку ноќ, а утрото се редат на плех со хартија за печење и се сушат во рерна на 90 степени.
  4. Се става чоколадото растопено на нив.

 Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава