Спектакуларно вкусно: Диетален и вкусен намаз од маслинки

Спектакуларно вкусно: Диетален и вкусен намаз од маслинки

Направете нешто неодоливо вкусно од маслинки и ореви.

Неверојатна комбинација, а ова е рецептот:

Состојки:

  • 2 шолји зелени маслинки без семки
  • 1 шолја мелени ореви
  • 1/2 шолја маслиново масло
  • бибер и магдонос

Начин на подготовка:

  1. Маслинките се мијат и цедат. Се ставаат во блендер, па им се додаваат и мелените ореви.
  2. Се ставаат и маслиново масло и магдоносот, па уште еднаш се вклучува блендерот додека да се соедини смесата и да се добие намаз.
  3. Чувајте го во тегла во ладилник.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Тартар сос

Ќе заборавите на болоњезе и тартар

Сос-деликатес

Мезе кое супер оди со тартар

Домашен сос