Стар рецепт: Вистинската проја ги има само овие 3 состојки

Стар рецепт: Вистинската проја ги има само овие 3 состојки

Во оригиналниот рецепт за проја не се додава ни сирење, ни јајца, ни месо и слично, така што е идеална за пост.

Вистинската проја се прави од само три состојки: крупно мелено пченкарно брашно, сол и вода.

Начин на подготовка:

  1. Во брашното ставете млака вода со разматен прашок за печиво и додајте една лажичка сол. Масата треба да биде нешто погуста од тесто за палачинки.
  2. Измешајте сè со лажица и ставете во намастена тепсија, ставете во однапред загреана рерна на 230 степени, околу 15-20 минути, односно додека не фати кора на површината.
  3. Испечената проја пропрскајте ја со вода, прекријте ја со кујнска крпа и оставете да се излади.
  4. Изладената проја исечете ја на коцки или триаголници и послужете ја насместо леб, со сарма, подварок, полнети пиперки или издробете ја во јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text