Полнети мисиркини гради на скара

Полнети мисиркини гради на скара

Мисиркини филети со пикантно полнење – едноставно и вкусно јадење…

Состојки:

 • 6 дебели парчиња мисиркини гради (од по 250 гр)
 • веза босилек
 • 200 гр горгонзола
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 2 лажици масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте го мисиркиното филе и исушете го. Во секое парче засечете по еден џеб.
 2. Измијте го босилекот, искинете ги листовите и исечете на ленти. Горгонзолата добро изгмечете ја со вилушка и измешајте со босилек и црвена пипер.
 3. Со филот од сирење и зачини наполнете ги џебовите во месото, затворете ги рабовите со дрвени чепкалки.
 4. Премачкајте го месото со масло и печете го на скара околу 7 минути од секоја страна. Зачинете со сол и бибер.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте