Само неколку на ден го подобруваат здравјето – Јадете ги почесто

Само неколку на ден го подобруваат здравјето – Јадете ги почесто

Урмите се здрави, вкусни и корисни, а само неколку од нив на ден го подобруваат општото здравје и состојба на организмот.

Богати се со калиум, калциум, манган, како и витамин Б6 и магнезиум. Корисни се за правилна работа на желудникот и на цревата, проблеми со празнење, а помагаат за намалување на болка и отоци.

Добри се и за проблемите со висок крвен притисок, анемија, алергии, а превенираат и рак.

Позитивно можат да влијаат и за видот, како и целокупното здравје на очите.

Јадете гисекојдневно.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина и лекарствата препишани од доктор. Тие служат само како додадок во исхраната и помагаат во превенцијата на болести.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо лешници и урми

Посни бомбици со урми

Полнети урми

Корпи за постот со урми

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака