Не може да е побрзо од ова: Едноставен, а вкусен чоколаден колач

Не може да е побрзо од ова: Едноставен, а вкусен чоколаден колач

Има многу рецепти за чоколадни колачи, но овој е најбрз, најлесен, а и посен.

Ова е се што ви е потребно:

Состојки:

 • 800 гр шеќер
 • 2 дл вода
 • 2 дл масло
 • 125 гр маргарин
 • 500 гр брашно
 • 100 гр какао
 • 30 гр мелени ореви или кикирики

Начин на подготовка:

 1. Плехот се подмачкува со масло, а во сад на оган се растопуваат шеќерот, водата, маслото, маргаринот и се соединуваат.
 2. Во посебен сад се мешаат брашното и какаото, па се додаваат кога ќе зовријат претходните состојки.
 3. Се мати со миксер да се соедини, па се сипува врз плехот.
 4. Додајте по вкус и мелени кикирики или ореви додека е топло.
 5. Нека се стегне околу половина час до час, па исечете на коцки и послужете.

 Уживајте во овој неодолив десерт вкус 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава