Зимски десерт: Бисквит со ароматични зачини

Зимски десерт: Бисквит со ароматични зачини

Едноставен и брз за подготовка, овој бисквит колач со ароматични зачини неодоливо потсетува на омилените медењаци, а подготвен на овој начин ќе биде помек и посочен.

Содржи пет сезонски зачини, мед и лимон, а иделен е со секоја топла напивка.

Состојки:

 • 200 гр кафеав шеќер
 • 80 гр мед
 • 1 лажица ѓумбир во прав
 • 2 лажички цимет
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 220 гр брашно
 • 225 гр путер
 • 200 мл млеко
 • 3 јајца
 • сок од половина лимон
 • прстофат мелено каранфилче
 • прстофат мускатно оревче
 • прстофат бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во поголем сад измешајте кафеав шеќер, мед, ѓумбир, цимет, прашок за печиво, сол, мускатно оревче, каранфилче, бибер и јајца. Мешајте додека не добиете глатка смеса.
 2. Растопете путер, па додајте го во смесата.
 3. Додајте брашно, а на крај и млекото кое сте го измешале со сок од лимон.
 4. Добро измешајте како би ги разбиле грутките и префрлете во калап за печење.
 5. Печката загрејте ја на 180 степени и печете го колачот околу половина час, додека не стане цврст.
 6. Изладете, послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта