Зелениот чај не е само за пиење – Кесичките може вака да ги искористите

Зелениот чај не е само за пиење – Кесичките може вака да ги искористите

Зелениот чај е многу здрав и вкусен, а познат е и по тоа што топи килограми.

Сепак, освен за пиење, може да го користите и за здравје на очите.

Откако ќе сварите шолја зелен чај, не ги фрлајте кесичките, туку оставете ги да се подолафат. Затворете ги очите и ставете ги одозгора. Оставете ги така неколку минути.

Зелениот чај има полифеноли наречени танини кои намалуваат отоци, ги намалуваат подочниците, ја пеглаат кожата во пределот на очите и секако ги смируваат по долгиот работен ден пред компјутер.

Истата постапка можете да ја правите и со кесичките со чај од камилица.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос

singlepost_text