Солена торта со палачинки и пикантен фил

Солена торта со палачинки и пикантен фил

Палачинки со пикантен фил – ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 200 гр моркови
 • 100 гр спанаќ
 • 75 мл инстант супа
 • кесичка желатин
 • 600 гр крем сирење
 • сол
 • бибер
 • 6 палачинки
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 300 мл мајонез

Начин на подготовка:

 1. Сварете ги морковите и испасирајте ги. Кратко бланширајте го спанаќот и испасирајте го. 
 2. Подгответе желатин и измешајте го во сирењето. Додајте рендан кашкавал. Разделете на два дела и во еден измешајте моркови, а во друг спанаќ. 
 3. Редете палачинки, намачкајте ги наизменично со подготвените кремови и редете шунка. 
 4. Тортата обложете ја со мајонез и украсете ја по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство