Сирењето нема да се исуши во фрижидер – За оваа „цака“ не сте знаеле

Сирењето нема да се исуши во фрижидер – За оваа „цака“ не сте знаеле

Кога сирењето стои во фрижидер, колку и да е добро затворен садот во кој го чуваме, сепак се случува со постојаното отворање сирењето да се исуши.

Има еден трик кој ќе ви помогне сирењето подолго да остане свежо, а е евтин и брз.

Страната од пакувањето од која е исечено сирењето премачкајте ја со малку путер или маргарин.

Овој метод е еден од најделотворните кај тврдите сирења.

Другата алтернартива е сирењето добро да завиткате и да го чувате во сад со поклопец кој пропушта многу малку воздух.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ви се скрши стаклена чаша? – Трик за чистење

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките