Потпечени макарони со мелено месо – Тава деликатес

Потпечени макарони со мелено месо – Тава деликатес

Направете вкусен ручек со тестенини и мелено месо од рерна.

Еве ги состојките и начинот на подготовката:

Состојки:

 • 400 гр макарони
 • 350 гр мелено месо
 • 1 морков
 • 250 мл доматно пире
 • 2 јајца
 • малку масло
 • 150 мл јогурт
 • 1 лажица кисела павлака
 • сол
 • зачини

Начин на подготовка:

 1. Макароните се варат во солена вода според упатството, па се цедат. Се чисти и ренда морковот, а на масло се пржи меленото месо со зачините, па се додава и морковот. Се става и половина шолја вода и се остава да се динста.
 2. Во огноотпорен сад се ставаат половина од макароните, па месото, па доматно пире, па останатите макарони.
 3. Се матат во посебен сад јајцата со павлаката и јогуртот, па се меша сè и се става врз макароните.
 4. Се пече околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

singlepost_text