Совршено брзи уштипци: Доручек спремен за 5 минути

Совршено брзи уштипци: Доручек спремен за 5 минути

Одличен рецепт кој можете да го консумирате и во солена и во слатка варијанта…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 1 чаша кисело млеко или павлака
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 16 лажици брашно
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Добро разматете јајаца и кисело млеко.
  2. Додајте брашно и прашок за печиво и сè добро измешајте за масата да биде глатка и малку погуста од смеса за палачинки.
  3. Пржете на врело масло. Внимавајте при пржењето на јачината на температурата, не смее да биде ни многу јака, ни слаба, бидејќи ако е многу јака ќе изгорат од надвор, а внатре ќе останат непржени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text