Семеен ручек готов за половина час: Најсочниот рецепт за печени пилешки гради

Семеен ручек готов за половина час: Најсочниот рецепт за печени пилешки гради

Не знаете што да зготвите за ручек? Ви донесуваме едноставен рецепт за пилешко кое се топи во уста…

Состојки:

 • 450 гр пилешки гради
 • 100 гр брашно
 • 2 лимони
 • 2 лажички маслиново масло
 • 100 мл пилешка супа
 • 2 лажички путер
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Во чинија измешајте брашно, сол, бибер и кора од еден лимон. Ставете ги во таа чинија пилешките гради исечени на шницли и свртете ги додека површината во целост не биде прекриена со мешавина од брашно и зачини. Исечете еден лимон на парчиња.
 2. Во поголема тава на умерена температура загрејте маслиново масло. Додајте го пилешкото и пржете го 5 минути додека едната страна не добие златно-смеѓа боја.
 3. Свртете ги пилешките гради, прелијте ги со пилешка супа, путер, лук и парчиња лимон. Ставете го пилешкото во рерна и печете го уште 10-15 минути.
 4. Послужете со сосот од тавата и по желба додајте малку исечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text