Колачи готови за 15 минути – Рецепт за сите генерации

Колачи готови за 15 минути – Рецепт за сите генерации

Направете мали и вкусни, но и здрави кекси за целото семејство.

Состојки:

  • 2 банани
  • 1/2 изрендано јаболко
  • 1 шолја овесни снегулки
  • 3-4 урми
  • 1 кесичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Се ставаат бананите во сад и се пасираат, па им се додаваат ситно изренданото јаболко без лушпа и овесните снегулки.
  2. Убаво измешајте, исечкајте ги урмите ситно и додајте ги во смесата, па ставете и цимет.
  3. Се меша повторно додека да се соедини.
  4. Со лажица од смесата формирајте колачиња, кои се редат на плех со хартија.
  5. Се печат во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Уживајте во овој вкусен десерт за сите генерации 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text