Сочни и вкусни со неодолива арома: Јаболка со ореви

Сочни и вкусни со неодолива арома: Јаболка со ореви

Направете вкусен десерт или ужина за целото семејство. Јаболка со ореви, аромата е фантастична, а едвај ќе дочекате да пробате од нив:

Еве како да ги направите:

Состојки:

  • 4 големи јаболка
  • 100 гр сечкани ореви
  • 4 лажици мед
  • 1 лажица суво грозје

Начин на подготовка:

  1. Јаболката не се лупат, туку се мијат и им се вади средината. Внимавајте долниот дел од јаболката да остане цел.
  2. Се сечкаат оревите и се мешаат со суво грозје, па со оваа смеса се полнат јаболката. Се варат на пареа 15 минути.
  3. Медот се става пред сервирање.

Уживајте во овој здрав десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Сос со јаболка и цимет

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text