Домашен банана пудинг – готов за миг!

Домашен банана пудинг – готов за миг!

Ќе уживате во секој залак! Кремаст десерт со банана и ванила…

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја млеко
  • 3 банани
  • 1 лажичка есенција ванила

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте шеќер, млеко, есенција ванила и матете додека не добиете изедначена смеса. Додајте ситно сечкани банани. 
  2. Гответе на пареа половина час додека пудингот не згусне. 
  3. Послужете и уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text