Поховани јунешки шницли и спанаќ – одлична комбинација за совршен ручек

Поховани јунешки шницли и спанаќ – одлична комбинација за совршен ручек

За следниот ручек ви предлагаме одличен рецепт – јунешки шницли и спанаќ, јадење кое ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 400 гр јунешки шницли
 • 2 јајца
 • малку брашно
 • малку презла
 • 200 гр презла
 • 200 гр спанаќ
 • 100 мл млеко
 • малку брашно
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. Лукот ситно исечкајте го па издинстајте го. Додајте спанаќ. Зачинете.
 2. Во чинија измешајте млеко и малку брашно. Пред крајот на динстањето во спанаќот додајте млеко и брашно. Мешајте додека сè не се соедини.
 3. Месото исчукајте го, зачинете го, извалкајте го во брашно, јајца, презла. Печете 25 минути на слаб оган.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text