Ручекот не е ручек без ова: Посебна чорба полна витамини

Ручекот не е ручек без ова: Посебна чорба полна витамини

Во зима најмногу ни се потребни супи и чорби кои го штитат и поткрепуваат телото.

Направете вкусна, здрава и топла чорба од зеленчук по следниот рецепт:

Состојки:

 • 1 компир
 • 1 морков
 • 1 главица кромид
 • 1 пиперка
 • 2 л вода
 • 1/2 л доматно пире
 • магдонос
 • сол
 • 2 лажички вегета

Подготовка:

 1. Се мие и сече зеленчукот ситно, па се става во вода за да се сварат сите состојки.
 2. Пред да бидат готови се става доматното пире, зачините и магдоносот.
 3. Се трга од оган и се послужува топло.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Чорба од се по две

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text